מס רכישה על דירה שניה

מה חשוב להבין לגבי מס רכישה על דירה שניה

מס רכישה על דירה שניה הוא מס המשולם למדינה בעת רכישת דירה, בהתאם למדרגות המס הקבועות בחוק ולעדכונים התקופתיים. ככל שעסקת הרכישה של הדירה מבוצעת בעלות גבוהה יותר, כך שיעור מס רכישה על דירה שניה יהיה גבוה יותר. שיטת מדרגות המס בישראל נועדה להקל על מי שרוכש דירה במחיר נמוך, ולהגדיל את הנטל על מי שרוכש דירות יוקרה או דירות נוספות להשקעה.

מדרגות מס רכישה על דירה

החוק מבדיל בין רכישת דירה ראשונה לבין רכישה של דירה נוספת להשקעה. עבור רוכשי דירה ראשונה, ישנו פטור מתשלום מס רכישה על דירה זו עד לתקרה מסוימת. מעבר לתקרה זו שיעור מס רכישה על דירה יהיה מופחת על פי המדרגות שנקבעו. כאשר אדם כבר מחזיק דירה בבעלותו ומבקש לרכוש דירה נוספת, הוא לא יקבל את ההקלות של שיעורי המס, כפי שאלו נקבעו עבור דירה יחידה, והוא עתיד לעמוד מול מדרגות מס רכישה על דירה חלופית שהן שונות וגבוהות יותר.

גובה מס רכישה על בית שני

בסוף יולי 2020 התעדכן גובה מס רכישה על דירה שניה לכל חלק בשווי הנכס. עד 1,294,770 ₪ נקבע שיעור מס רכישה של 5%. מסכום זה ועד 3,884,295 ₪ שיעור מס רכישה על בית שני יעמוד על 6%. בין 3,884,295 ₪ ועד 5,348,565 ₪ מס רכישה על בית שני יהיה בשיעור של 7% על חלק זה. מסכום זה ועד 17,828,555 ₪ נקבע שיעור של 8% ומעל לסכום זה, סכום מס רכישה על דירה חלופית תהיה בשיעור של 10%.

פטור ממס שבח לדירה שניה

באופן עקרוני הפטור ממס שבח במכירת דירה ניתן רק למי שבבעלותו דירת מגורים יחידה בעת המכירה. פטור ממס שבח לדירה שניה ניתן לקבל כשזו נחשבת לדירתו העיקרית, בתנאי שחלק הבעלות של המוכר בדירה הנוספת אינו עולה על שליש ממנה. פטור ממס שבח לדירה שניה במקרה זה אפשרי, רק אם השותפים האחרים בזכויות אינם חלק מאותו תא משפחתי.

ייעוץ משפטי לגבי מס רכישה על דירה שניה

גם במכירת דירה עיקרית למי שבבעלותו חלק מדירת ירושה ייתכן פטור ממס שבח בהינתן תנאים מסוימים. על מנת לבצע תכנון פיננסי נכון ולהפחית בגובה מס רכישה על דירה שניה כדאי לכם לקבל ליווי משפטי של משרד עו”ד דב שרון. המשרד מתמחה בתחום של מיסוי מקרקעין, צוואות וירושות , ליטיגציה. ועוד משרד עו”ד דב שרון מנוסה בליווי וייעוץ מס לעסקאות נדל”ן הן בתחום הפרטי והן המסחרי.

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת!

מס רכישה על דירה שניה

מלא פרטיך וניצור קשר בהקדם:

דילוג לתוכן